2011. december 16., péntek
Fiatal Vezetők Akadémiája – egy új programsorozat sikeres indulása (kulisszatitkokkal)
2011. december 8., csütörtök
Minőségi kérdezés fontossága, avagy kérdezés nélkül nincs tanulás
2011. december 4., vasárnap
Karácsonyra hangolódva
Az év végi hajrá sokunknak ismerős fogalom. Ez egy sűrű időszak, mind a teendőket tekintve, mind érzelmileg. Könnyen túlvállaljuk magunkat és kimerülünk, mire elérkezik a karácsony estéje.
A karácsonyi ünnepek, amit szeretteinkkel töltünk, lelki feltöltődést, örömöt, meghittséget, a szeretet és az összetartozás érzését adják, ha nem feszítjük túl magunkat, és lelkileg is rá tudunk hangolódni az ünnepre.
Ne hagyjuk, hogy az esetleges „kell”- gondolatok és irreális elvárásaink magunkkal (és/vagy másokkal) szemben eluralkodjanak rajtunk.
Ha netán azt észleljük magunkon, hogy egy programot futtatunk, miszerint meg kell tisztítani az ablakokat, ajtókat, ki kell mosni az utolsó székpárnát és függönyöket is, ha törik, ha szakad, stb., és bebetonozott elképzelésünk van arról, hogy milyen menet szerint kell lezajlania az ünnepnek, akkor álljunk meg egy pillanatra és nézzünk rá magunkra kívülről.
Kérdezzük meg magunktól, hogy mi is az, ami igazán fontos nekünk ebben az ünnepben.
A korábbi karácsonyokra visszatekintve, mi volt az, ami igazán az örömöt adta nekünk?
Valószínűleg az együttlét békéje, harmóniája, a közös élmények és játék öröme, a közös sütés-főzés és készülődés, a családi történetek mesélése, egymásnak adott és egymástól kapott figyelem az, ami az eszünkbe jut.
A „kell” gondolatok, a teljesítés, netán a perfekcionizmus rugalmatlanná tesznek minket és megakadályozzák, hogy átéljük a karácsony adta varázst, azt a varázst, amit várunk, amit kapunk és adunk, és amiből aztán meríteni tudunk később a mindennapokban.
Megválaszthatjuk, hogy hogyan tekintünk az ünnepre. Úgy, mint a teendők sokaságára és rohanásra, vagy úgy, mint egy varázslatra és meghitt együttlétre.
Az ünnep attól lesz varázsos, ha hagyjuk magunkat elvarázsolni. Ha megéljük a készülődés pillanatait, a várakozás, titkolózás izgalmát, és ha figyelünk közben egymásra.
Szánjunk időt magunkra, az elcsendesedésre, hogy be tudjuk engedni azt a varázst, amit az ünnep ad.
Wass Albert gondolatát kínálom a kedves olvasóknak:
„Karácsony készül, emberek!
Szépek és tiszták legyetek!
Súroljátok föl lelketek,
csillogtassátok kedvetek,
legyetek újra gyermekek
hogy emberek lehessetek!”
2011. november 29., kedd
Tanmese a változáshoz való viszonyunkról, azaz a répa, a tojás és a kávé esete
2011. november 21., hétfő
Gondolatolvasás helyett...
Sokszor előfordul, hogy azt hisszük, hogy tudjuk, hogy mire gondol a másik, mit akart mondani nekünk vagy mit akart kérni tőlünk, legyen ő a barátunk, a főnökünk, vagy az ügyfelünk stb. Legalábbis azt feltételezzük, hogy tudjuk. Ezek a feltételezések pedig sokszor tévútra vihetnek és csalódáshoz vezethetnek mind a munkahelyen, mind a magánéletben.
Feltételezés és gondolatolvasás helyett inkább kérdezzünk! A főnökünk a munkahelyen delegál egy feladatot nekünk, az első mondatnál úgy érezzük, hogy tudjuk mit vár tőlünk és nagy lendülettel belevetjük magunkat a feladatba, majd később bosszankodunk és másokat hibáztatunk, ha mégsem felelt meg a munkánk.
Kérdezzünk a másik megértésének szándékával!
2011. november 18., péntek
A vezetők nem vezetőnek születnek, hanem azzá faragják őket
- delegálás, azaz a feladatok helyes kiosztása (kiválasztva a legrátermettebb személyeket)
- hatékony kommunikáció csapattagokkal (mindenki pontosan tudja mi a dolga)
- beosztottak kellőképpen motiválása (mindenkinek érdekében álljon az adott munka elvégzése)
2011. november 13., vasárnap
Hogyan tegyünk szert nagyobb magabiztosságra?
Először is „cseréljünk szemüveget”! Sokszor túl kritikusan szemléljük saját magunkat, felnagyítjuk mindazt, amit nem tudunk, ami nem vagyunk és alulbecsüljük mindazt, amire képesek vagyunk.
Ahhoz, hogy eligazodjunk, elhelyezzük magunkat a világban, önkéntelenül is összehasonlítjuk magunkat másokkal. Tegyük ezt módjával és reálisabban. Mindig lesznek nálunk okosabbak, ügyesebbek, szebbek, tehetségesebbek és lesznek kevésbé okosak, ügyesek és tehetségesek, stb.
Ami rendelkezésünkre áll, azzal tudunk valamit kezdeni.
De azzal kezdjünk is valamit!
Hogyan?
Nézz magadra szeretettel. Lásd meg magadban azt az egyedit és megismételhetetlent, ami vagy. Örülj neki. Senki nem érthet meg téged, úgy, ahogy te magadat, senki nem érezheti át a te érzéseidet vagy élheti át ugyanúgy ugyanazokat az élményeket. Egy van belőled.
Vedd észre az értékeidet!
Mi az, ami különlegessé tesz?
Mit becsülsz magadban?
Mire vagy büszke?
Mit szeretsz magadban?
Miben fejlődtél? Mi mindent tanultál már meg?
Válaszold meg ezeket a kérdéseket.
És támaszkodj ezekre, legyenek ezek a magabiztosságod pillérei.
Fontos, hogy legyenek céljaid, hogy tudd, hogy merre tartasz, és tégy erőfeszítéseket a céljaid elérése érdekében.
Az úton érnek kudarcok és sikerek. Mind egy-egy tapasztalás.
Tanulj a tapasztalatokból és legyél tudatos.
A nehézségek érettebbé tesznek, mélyítenek.
Kellenek ahhoz, hogy az legyél, aki ma vagy.
Figyelj az egyensúlyra!
Ha túlhajtjuk magunkat, nem figyelünk az egyensúlyra, az is ronthat a magabiztosságunkon. Tiszteljük magunkat is, (ahogy másokat is).
A fizikai, érzelmi, lelki és szellemi igényeinkre is figyelnünk kell ahhoz, hogy egyensúlyban legyünk. A pihenésnek és töltekezésnek is megvan az ideje, helye, szerepe az életünkben.
Stephen R. Covey írja a Kiemelkedően sikeres emberek 7 szokása c. könyvében, hogy akkor tudunk jól „termelni”, ha a ”termelőképességünkre” is kellő figyelmet fordítunk. A hatékonyság titka e kettő egyensúlyában rejlik.
Végezetül, ha rendben vagy magaddal, több figyelmet és törődést tudsz adni másoknak, nyitottan, kevesebb előítélettel és nagyobb bizalommal tudsz másokhoz fordulni, ami jó hatással van a kapcsolataidra.
A pozitív visszajelzések pedig erősítik a magabiztosságot.
A magabiztosságunk belőlünk fakad.
Érdemes dolgozni magunkon!
2011. november 7., hétfő
Satuban
Aztán belerázódtam. Megtanultam a tulajdonostól és a felső vezetéstől érkező különböző rendű, rangú és súlyú utasításokat, szemléletváltásokat, stratégiákat, projekteket helyén kezelni és úgy végrehajtani és végrehajtatni, hogy a csapatom ebből a folyamatos változásból és váltásból mindig a lehetőségeket lássa meg leginkább. Megtanultam azt is, hogyan kell a közel 100 fős csapat napi szintű problémáit, kéréseit priorizálni, megoldani, emberek közti ellentéteket kezelni.
Mindezt úgy, hogy kezdő vezetőként magam is tanultam. Szinte minden vezetői dilemma rám zúdult és nem külön-külön, hanem ahogy kell, csőstől, egyszerre. Küzdöttem az időgazdálkodással, a delegálással, a motiválással, a kommunikációval. Szinte a munkahelyemen éltem, felborult a magánéletem, nehezen küzdöttem meg a stresszel.
Ráadásul, mint minden kezdő vezetőt, engem is tréningről tréningre küldtek, hogy gyorsan és hatékonyan fejlesszem vezetői tárházamat. Persze minden tréningen tudtam, hogy igen erre is, meg arra is szükségem van, de ott motoszkált bennem, hogy mikor fogom én mindezt átültetni a vezetői gyakorlatomba, mikor folyton-folyvást tüzet oltok?!
Vezetői mivoltom első másfél évében rengeteg alkalommal éreztem úgy, hogy mindjárt rám szakad az ég.
Manapság sokszor és sok helyen elmondom azt, hogy akkor, ott nagyon kellett volna nekem egy coach. Ugyan így is megoldottam, persze, hiszen sorba tettem a feladatokat és kitartóan végig jártam az utamat, de mégis.
Mindez csak most tűnik ilyen egyszerűnek. Ki tudja hány és hány zsákutcát, elhibázott döntést, téves stratégiát kerülhettem volna el, ha egy jó coach támogat? Mennyibe is került cégemnek az én „tanulópénzem”?
Én hiszem, hogy a coach támogatásával legalább egy fél évvel korábban értem volna meg a vezetői feladatokra úgy, hogy az a vállalat és az általam vezetett csapat megelégedésére egyaránt szolgált volna. Hiszem, hogy a számszerűsített, elvárt eredményeket korábban is hoztuk volna a csapattal. Talán még sportolni is eljutottam volna néha, hogy levezessem a stressz, és még az is lehet, hogy az akkori barátom nem hagy el, mondván engem csak a munkám érdekel.
Coachként ma hivatásomnak tekintem a fiatal, kezdő vezetők támogatását. Értem és érzem miről beszélnek, amikor úgy kezdik: „Ez biztosan hülyeség és más vezetők simán megoldják, de….”
Milyen dilemmák megoldásában tud egy coach a fiatal vezetőnek támogatást nyújtani?
Hogyan kezelje a rá zúduló feladatokat, hogyan priorizáljon?
Hogyan adjon megfelelő formában visszajelzést a munkatársaknak a teljesítményükre vonatkozóan?
Hogyan kommunikálja a munkatársakat érintő kellemetlen döntéseket?
Milyen módon alakítson a korban és nemben, illetve szaktudásban eltérő beosztotti gárdából igazi csapatot?
Hogyan tud motiváló környezetet teremteni?
Hogyan tudja a nagyfokú stressz megfelelően feldolgozni?
Miként tudja idejét a leghatékonyabban beosztani?2011. november 3., csütörtök
A coaching és a HR kapcsolata
A coaching és a HR kapcsolata
A minap John Whitmore előadásának szünetében egy ismerős HR igazgatóval arról beszélgettünk, hogyan lehet bevezetni a coachingot, a coaching szemléletű vezetést egyes vállalatokhoz ill. egy HR-es hogyan tudja használni a coaching eszközöket a mindennapi életben a munkája során és annak.
Tapasztalatból tudom, hogy nem könnyű meggyőzni vezetőtársainkat a coaching szemlélet használatáról. Munkám során a coaching eszközök – pl. kérdések, tükör-tartás – használata sokszor segítette a munkámat és hasznos eszköznek bizonyult egy-egy hozzám forduló vezető vagy munkatárs problémájának megbeszélésekor.
Sokszor éltem át, hogy Tőlem várták a megoldást, ugyanakkor nem hiszem hogy minden esetben kéne tudnom a választ ezekre a problémákra, kérdésekre. Ilyenkor pár célzott kérdéssel – ugyanúgy mint a coaching folyamat során – az adott problémára fókuszálva, nem én oldottam meg vagy astam tanácsot, hanem a vezető maga „jött rá” arra a „megoldásra” ami az adott körülmények között neki megfelelt, a HR ismeretekkel én támogattam egy-egy döntés meghozatalában.
A coaching használatával a döntéshozatal ugyan kicsit lassabb, de az átgondoltabb, tudatosabb, több felelősségvállalással ötvözve.
John Whitmore budapesti előadásán elhangzott szavait idézve:
„Ha kiépül a magas szintű tudatosság, akkor terhelhető az egyén a felelősség terhével, másfajta minőségű delegálást jelent az, ha azt valaki coaching szemlélettel teszi. Nem a konkrét tennivalókat osztja ki, hanem relevanciákat, eshetőségeket kérdez, és teszi felelőssé az azzal tevékenykedő munkavállalókat. Döntések meghozatalát teszi lehetővé ezzel a módszerrel.”